Aktuality
Novela je účinná
1. 3. 2025 nabyla novela zákona o vysokých školách účinnosti. Ne všechny změny, které přináší, však "platí" od tohoto dne. Mezi změny, které "platí" okamžitě, patří např.
- zkrácení odvolací lhůty na 15 dní - ve všech rozhodnutích o studentech a uchazečích (proti nimž je přípustné odvolání) vydávaných od 1. 3. 2025 má poučení obsahovat informaci o tom, že odvolací lhůta činí 15 dní (namísto původních 30 dní); v novele chybějící přechodná ustanovení je vhodné překlenout tak, že včasnost podaného odvolání bude posuzována podle lhůty uvedené v poučení,
- nová pravidla pro doručování elektronickým informačním systémem vysoké školy - v souladu s novým zněním § 69a odst. 4 platí, že písemnost doručovaná prostřednictvím elektronického informačního systému vysoké školy je doručena okamžikem, kdy se po zpřístupnění písemnosti účastníku řízení v elektronickém informačním systému vysoké školy účastník řízení do uvedeného systému přihlásí, a [n]epřihlásí-li se do něj ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy mu byla písemnost v elektronickém informačním systému zpřístupněna, považuje se tato písemnost za doručenou posledním dnem této lhůty,
- nezapočítávání některých neúspěšných studií do doby rozhodné pro vyměření poplatku za prodlouženou dobu studia - od 1. 3. 2025 se do doby studia rozhodné pro vyměření poplatku v souladu s novým zněním § 58 odst. 3 započítávají jen neúspěšná bakalářská a magisterská studia realizovaná na veřejné vysoké škole; do doby přeprogramování informačních systémů počítajících doby studií na správný algoritmus bude třeba před vydáním rozhodnutí kontrolovat, zda započítaná studia odpovídá nové právní úpravě (+ s ohledem na bod 10. přechodných ustanovení bude třeba nová pravida aplikovat i pro rozhodování v odvolacím řízení, a to, i kdyby student nezákonnost rozhodnutí nenamítal a "domáhal" se jen prominutí či snížení poplatku - zákonnost se v souladu s ust. § 89 odst. 2 správního řádu přezkoumává z úřední povinnosti).
To, co se do života vysokých škol promítne až později, spadá do tří kategorií:
- změny, jejichž účinnost je výslovně odložena (srov. článek XVI novely - s. 75) - zejm. reorganizace Národního akreditačního úřadu (účinnost od 1. 7. 2025) a doktorský studijní příjem (účinnost od 1. 9. 2025),
- změny, které jsou podmíněny úpravou ve vnitřním předpise, navíc některé z nich jsou zákonem koncipovány jen jako možnost, nikoli jako povinnost - např. případné rozšíření okruhu písemností doručovaných prostřednictvím elektronického informačního systému vysoké školy (nové znění § 69a odst. 2) anebo podávání jeho prostřednictcvím (nový § 69b) začne "platit" až po tom, co nabyde účinnosti příslušná změna vnitřního předpisu (pokud má však vysoká škola v rámci "předběžné připravenosti" potřebné ustanovení v účinném vnitřním předpise již nyní, "dosud spící ustanovení" se účinností novely aktivovalo a škola podle něj začíná postupovat od 1. 3. 2025),
- pokud to vyplývá z přechodných ustanovení (srov. článek II. novely - s. 57) - např. změna v ukončování doktorského studia (již jen obhajobou dizertační práce) v souladu s bodem 8. přechodných ustanovení "platí" až pro studenta, který se zapsal do studia po 28. 2. 2025, a pro studenta, který se zapsal do studia před 1. 3. 2025 v případě, že jeho první období výuky v rámci daného studia započalo nejdříve 1. 3. 2025.
_____________________________________________________________________________
Novela vyhlášena ve Sbírce zákonů
28. 2. 2025 byla novela vyhlášena ve Sbírce zákonů, a to jako zákon č. 52/2025 Sb., kterým se mění zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony. V souladu s článkem XVI. nabývá účinnosti prvním dnem prvního kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení, tedy 1. 3. 2025 (nejedná-li se o změny, jejichž účinnost je odložena - např. doktorský studijní příjem, anebo o změny, které jsou podmíněny implementací do vnitřních předpisů - např. plně elektronické doručování).
_____________________________________________________________________________
Novela podepsána prezidentem
27. 2. 2025 prezident podepsal novelu zákona o vysokých školách, 28. 2. byla odeslána k publikaci ve Sbíce. Pokud to úředníci zajišťující publikaci ve Sbírce "neurvou" ještě dnes, 28. 2., bude novela publikována v březnu, čímž platí opakovaně avizované datum účinnosti 1. 4. 2025 (první den prvního kalendářního měsíce po publikaci zákona ve Sbírce).
_____________________________________________________________________________
Postoupení prezidentovi
17. 2. 2025 byla novela doručena prezidentovi, do 4. 3. 2025 vč. ji musí podepsat, anebo vrátit. V prvním případě lze očekávat, že k publikaci ve Sbírce dojde v březnu, tj. že novela nabyde účinnosti k 1. 4. 2025.
_____________________________________________________________________________
Schválení novely Poslaneckou sněmovnou
11. 2. 2025 Poslanecká sněmovna novelu schválila, a to ve znění změn navrženým Senátem, tj. bez hlídačkovného.
Nyní bude návrh postoupen prezidentovi, který má k dispozici lhůtu 15 dní. Výstupem jeho posouzení může být buď podpis a na něj navazující publikace ve Sbírce (velmi teoreticky ještě v průběhu února, což by mělo za následek účinnost novely k 1. 3.; pravděpodobnější je však stále až 1. 4.), anebo vrácení návrhu Poslanecké sněmovně (uplatnění veta). Podrobněji srov. níže.
_____________________________________________________________________________
Výsledek projednání Senátem
23. 1. 2025 Senát vrátil Poslanecké sněmovně novelu zákona o vysokých školách s pozměňovacím návrhem dle přílohy usnesení č. 103. Podstatou pozměňovacího návrhu je zrušení "hlídačkovného" a dále několik legislativně-technických oprav. Vůči MŠMT Senát dále přijal "politické" usnesení č. 104. Stenografický záznam (doslovný přepis) jednání je k dispozici zde.
V souladu s § 97 odst. 4 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny platí, že pokud Senát Poslanecké sněmovně návrh zákona vrátí, musí ho její předseda předložit Poslanecké sněmovně na její nejbližší schůzi, nejdříve však za 10 dnů od jeho doručení poslancům.
K 30. 1. 2025 platí, že projednávání novely ZVŠ je navrženo na pořad 128. schůze Poslanecké sněmovny, která začne 11. 2. 2025, a to jako první bod (nikoli však pevně zařazený).
Poslanecká sněmovna hlasuje o návrhu ve znění schváleném Senátem (tj. ve znění pozměňovacích návrhů), pokud se pro něj vysloví většina přítomných poslanců, je zákon přijat. Pokud nikoli, hlasuje následně o svém původním návrhu (bez pozměňovacích návrhů) - v takovém případě je zákon přijat, pokud se tak vysloví nadpoloviční většina všech poslanců (101). Je-li zákon přijat, postupuje dále k prezidentovi. Pokud však přijat není ani v jednom z uvedených kroků, zákon není schválen a legislativní proces tím končí.
_____________________________________________________________________________
Výsledky projednávání novely senátními výbory
14. 1. 2025: Ústavně-právní výbor
- doporučuje Senátu projednávaný návrh zákona vrátit Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy (uvedenými v příloze) - "leg-tech" úprava § 39 odst. 1 (soukromé VŠ), vypuštění odst. 4 v § 91 (=zrušení hlídačkovného), "leg-tech" / věcná? úprava § 92 odst. 4 (návrhy na jmenování členů Rady NAÚ reprezentacemi)
16. 1. 2025: Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice
- doporučuje Senátu projednávaný návrh zákona Poslanecké sněmovně s pozměňovacími návrhy (uvedenými v příloze) - vypuštění odst. 4 v § 91 (=zrušení hlídačkovného), "leg-tech" úpravy spočívající v opravě špatných odkazů
- doporučuje Senátu, aby k senátnímu tisku č. 26 přijal usnesení (uvedené v příloze usnesení)
_____________________________________________________________________________
Posun v legislativním procesu
K 10. 1. 2025 platí, že novela zákona o vysokých školách je aktuálně zařazena k projednání Senátem ČR, a to jako senátní tisk č. 26.
Právě na dobu úvodní části konference (čtvrtek 16. 1. 2025 před polednem) je naplánováno projednání novely v senátním výboru pro vzdělávání. Budou se ho, pochopitelně účastnit zástupci předkladalete (MŠMT) i reprezentací vysokých škol, což s sebou nese nezbytnou změnu v programu konference. Návrh je zařazen na 5. schůzi Senátu, která bude zahájena ve středu 22. 1. 2025. V obecné rovině může Senát na své schůzi (ne nutně v její první den, ostatně je to až 14. bod) návrh zákona schválit nebo vrátit Poslanecké sněmovně se souhrnným pozměňovacím návrhem; může se však stát i to, že se Senát k návrhu do uplynutí své 30denní lhůty nevyjádří, čímž by byl návrh zákona k 30. 1. 2025 považován za Senátem schválený.
S ohledem na dostupné informace lze stále považovat za pravděpodobné, že novela nabyde účinnosti 1. 3. 2025.
Podrobněji srov. níže.
_____________________________________________________________________________
Posun v legislativním procesu
30. 12. 2024 byl novelizační zákon (konečně) doručen Senátu; pro účely jeho projednání je evidován jako senátní tisk č. 26.
V souladu s čl. 46 Ústavy ČR má Senát od postoupení zákona Poslaneckou sněmovnou 30 dní na jeho projednání. Pokud se k němu v této lhůtě nevyjádří, platí, že je přijat, a tedy (ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou) postoupen k podpisu prezidentovi. Ten má pro své „zpracování“ zákona již jen 15 dní (čl. 50 odst. 1 Ústavy ČR).
Jak plyne z orientačního časového harmonogramu pravidelných akcí Senátu, jeho nejbližší schůze je aktuálně plánována na týden počínající 3. únorem. Nedojde-li ke změně harmonogramu (což nelze vyloučit), platí, že Senát zákon neprojedná, a tedy, že novela bude na konci ledna ve znění schváleném Poslaneckou sněmovnou postoupena k podpisu prezidentovi. Pokud do 15 dnů případně neuplatní své veto, bude zákon v únoru publikován ve Sbírce zákonů, a tudíž k 1. 3. 2025 účinný, jak bylo předpokládáno.
Pro pořádek lze doplnit, že pokud prezident Poslanecké sněmovně zákon vrátí, musí ho její předseda v souladu s § 98 odst. 2 zákona o jednacím řádu Poslanecké sněmovny předložit na nejbližší schůzi, nejdříve však za 10 dnů od jeho doručení poslancům. K přehlasování veta je v souladu s čl. 50 odst. 2 Ústavy ČR potřebná většina všech poslanců (tj. 101). V této fázi již žádné obsahové změny zákona nejsou možné (ani ze strany prezidenta, ani Poslanecké sněmovny).