Program
Program byl sestaven tak, aby jednotlivá témata reflektovala aktuální potřeby vysokých škol a aby se k nim vyjadřovali vysoce kvalifikovaní vystupující. Vzhledem k časovému odstupu a probíhajícímu vývoji upozorňujeme, že se pořadí vystupujících (či dokonce jejich okruh) může změnit, a přiměřené úpravy mohou doznat i témata, jimž se vystupující zamýšlí věnovat. Jejich stručné představení je dostupné v sekci O vystupujících.
K tématům, která jsou předmětem konference, lze prostřednictvím formuláře pokládat dotazy. Dotazy položené v předstihu budou distribuovány prezentujícím s prosbou o jejich zohlednění při přípravě vystoupení. Jejich zohlednění však záleží na předstihu, v jakém bude konkrétní dotaz položen, a také na tématu a koncepci vystoupení.
Čtvrtek 16. 1. 2025
Plenární (společné) jednání v aule
9:00 – 10:00 registrace, ranní káva
10:00 – 12:00 I. blok
- Zahájení konference (V. Smutná, Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
- Úvodní slovo děkana (M. Škop, Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
- Úvodní slovo za Ministrerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (J. Nantl, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy)
- Úvodní slovo předsedy Rady Vysokých škol (T. Kašparovský, Masarykova univerzita)
- Novela ZVŠ: co opravdu přináší? (M. Bareš, Masarykova univerzita)
- Novela a doprovodné změny perspektivou Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství (R. Plaga, Národní akreditační úřad pro vysoké školství)
- dotazy, diskuze
12:00 – 13:00 oběd
13:00 – 15:00 II. blok
- Doktorský studijní příjem (V. Smutná, Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
- Filozofie reformy doktorského studia na vysokých školách (J. Miller, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy)
- Specifika přípravy doktorandů pro akademickou a průmyslovou profesní dráhu (M. Pospíšil, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze)
- Škola doktorských studií jako nástroj zvyšování kvality doktorského studia (P. Kozák, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích)
- dotazy, diskuze
15:00 – 15:30 coffee break
15:30 – 17:30 III. blok
- Slovo místopředsedkyně České konference rektorů (I. Radok Žádná, Akademie múzických umění v Praze)
- Ekonomika excelence na vysokých školách, řízení mezd a financování doktorských studií pro udržitelnost a konkurenceschopnost (L. Janíček, Vysoké učení technické v Brně)
- Představení vybraných změn, metodická podpora ze strany MŠMT (Mgr. Dušan Hrstka, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy)
- Přestupy, hlídačkovné a další studijně-právní změny (J. Jurníková, V. Smutná, Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
- dotazy, diskuze
- ukončení společné části
18:00 raut ve foyer fakulty
Pátek 17. 1. 2025
Paralelní jednání v sekcích (velké přednáškové místnosti)
8:30 – 9:00 registrace, ranní káva
9:00 – 11:30 paralelní workshopy
11:30 oběd
Workshopy
Workshopy navážou na vybraná témata otevřená v průběhu čtvrteční plenární části s cílem poskytnout prostor pro rozsáhlejší diskuzi, dotazy, jako i pro úvodní představení dalších témat či výchozích perspektiv vystupujících (panelistů).
1. Akreditace a související témata zajišťování kvality (místnost 030)
Workshop bude věnován aktuálním otázkám zajišťování kvality na vysokých školách, a to zejména těm souvisejícím s nejnovější legislativou - tedy reorganizaci národního akreditačního úřadu a jejím předpokládaným důsledkům, rozšíření možnosti spolupráce při uskutečňování studijního programu, (možným) změnám ve způsobu ukončování studia, požadavku na zohledňování rámce kvalifikací, zkušenostem s hodnocením vysokých škol a dalším. Moderovat ho bude prorektor Masarykovy univerzity pro vzdělávání a kvalitu M. Bulant a společně s ním jej povedou místopředsedkyně Rady vysokých škol a místopředsedkyně Rady pro vnitřní hodnocení Akademie múzických umění v Praze D. Jobertová, akademický pracovník Unicorn Vysoké školy s.r.o. a bývalý rektor Škoda Auto Vysoké školy o.p.s. P. Mertlík, ředitel odboru kanceláře Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství J. Smrčka (Národní akreditační úřad pro vysoké školství) a V. Tomášek, ředitel odboru vysokých škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
2. Studijně-právní agenda (místnost 136)
Workshop bude zaměřen na změny, které novela přinese pro úřední postupy týkající se zejména studentů a uchazečů (dílčí změny v oblasti stipendií, vydávání druhopisů "dokladů" o studiu, změny v doručování a podávání, jako i další dílčí změny procesního či hmotněprávního charakteru), zvláštní pozornost bude věnována postupům při uznávání předchozího zahraničního vzdělání (nostrifikacím i uznání za účelem přijetí). Moderovat ho budou V. Smutná a proděkanka pro magisterský studijní program Právnické fakulty Masarykovy univerzity J. Jurníková a společně s nimi jej povedou právnička Odboru pro studium a záležitosti studentů – Oddělení dokladů, matrik a uznávání zahraničního vzdělání Univerzity Karlovy M. Pavia, ministerský rada Odboru vysokých škol Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy D. Pavlorek a vedoucí studijního oddělení Farmaceutické fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy L. Navrátilová.
3. Doktorské studium (místnost 140)
Workshop naváže na témata a pohledy představené ve čtvrteční plenární části a doplní je o další pohledy a zkušenosti, jako i o informace o postupu v „národním“ projektu Příprava na implementaci reformy doktorského studia. Moderovat ho bude prorektor Univerzity Karlovy pro vědeckou a tvůrčí činnost L. Krištoufek a společně s ním ho povedou děkan Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně R. Čermák, rektor Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích P. Kozák a rektor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze M. Pospíšil. Přítomen bude též J. Vondráček, člen Akademické rady Akademie věd ČR, v jehož gesci je řešení koncepčních otázek vědecké přípravy a spolupráce AV ČR s vysokými školami, včetně doktorských studijních programů.